forum     goście     linki     kontakt     szukaj     start         
Nasze informacje
Wystawa
Archiwum
Tamte czasy
Nasza sonda
Adam Michnik nie został zaproszony na prezydencką uroczystość z okazji Marca 68. Fakt ów oceniasz:
pozytywnie
negatywnie
zobacz wyniki
archiwum sond

Małopolska
WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW 
Andrzej Warchałowski
W latach sześćdziesiątych studiował na Wydziale Prawa UJ. Pracował w Krakowskim Domu Kultury. W 1975 roku rozpoczął pracę Ośrodku Telewizji Polskiej w Krakowie, gdzie był redaktorem, prezenterem i wydawcą programu lokalnego. Nigdy nie należał do PZPR. Z domu wyniósł patriotyczne wychowanie. Ojciec Dominik: uczestnik trzech wojen, był odznaczony przez gen. Szeptyckiego za waleczność w wojnie z bolszewikami w 1920. W 1939 roku Ojciec walczył przeciw Niemcom w Armii Kraków.
We wrześniu 1980 tworzył struktury Solidarności w OTV Kraków, gdzie został wybrany jej pierwszym przewodniczącym. Wszedł w skład Kolegium Redakcyjnego, co pozwalało mu wpływać na kształt programów w tamtym trudnym okresie. Wkrótce też zostaje wybrany członkiem Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność". W 1981 roku uczestniczy jako delegat i dziennikarz w I Zjeździe Solidarności w hali Olivii w Gdańsku. Mimo wielkich trudności ze strony SB udaje mu się codziennie przekazywać widzom południowo-wschodniej Polski relacje z sali obrad. Otrzymuje też największą ilość głosów pośród delegatów Regionu Małopolska i zostaje wybrany członkiem Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". W stanie wojennym internowany w Wiśniczu Nowym a następnie pod koniec grudnia 1981 roku przewieziony do Załęża koło Rzeszowa. W czerwcu 1982 roku zostaje wypuszczony z więzienia. W rozmowie z dyrekcją TV Kraków odmawia podpisania jakielkolwiek lojalki, w wyniku czego wezwany zostaje do siedziby SB, gdzie w niewybrednych słowach grożą mu śmiercia lub kalectwem jeżeli nie opuści Polski. We wrześniu 1982 roku wyjeżdża wraz z żoną Małgorzatą, poślubioną w czasie internowania, do Niemiec. Tam wspomaga członków Solidarności pozostających w kraju. Podejmuje pracę w redakcji polskiej Deutschlandfunk jako dziennikarz. W 1985 roku zostaje zatrudniony na etacie w redakcji parlamentarnej telewizji SAT.1 w Bonn jako operator. Popularyzuje sprawy polskie i krakowskie. W tym czasie realizuje także własne projekty dziennikarskie. Od 1989 roku jest w bliskich kontaktach z Polską.
Andrzej Warchałowski obecnie (marzec 2008) zaangażowany jest w projekt budowy telewizji społecznej RP (więcej informacji na www.rodaknet.com oraz www.iskry.pl)
WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW 
WASZE KOMENTARZE
Był internowany, grożono mu śmiercią bądź kalectwem, był w opozycji... To wszystko na jego korzyść, bo zwykle ludzie odczuwają przychylność dla takiego człowieka. Jednak nie są to ostateczne powody do ufania ludziom o takiej przeszłości. Ważne to co teraz. 2007-11-18 00:13:12
~ Darek
szkoda, że zaledwie kilka sylwetek. Nie bardzo dbamy o swoją historie, nic dziwnego, ze tyle przekłamań sie zdarza. 2007-03-15 20:33:09
~ Anna Gorazd
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
  
za: Promieniści nr 10/86 z 1987-02-16
Internetowe Archiwum Opozycji Demokratyczej w Małopolsce lat 1976-1989
           Realizowane przy współudziale Stowarzyszenia dla Małopolski            
poleć ten serwis znajomemu