forum     goście     linki     kontakt     szukaj     start         
Nasze informacje
Wystawa
Archiwum
Tamte czasy
Nasza sonda
Adam Michnik nie został zaproszony na prezydencką uroczystość z okazji Marca 68. Fakt ów oceniasz:
pozytywnie
negatywnie
zobacz wyniki
archiwum sond

Małopolska
WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW 
Kazimierz Jancarz
Kazimierz Jancarz urodził się 09.12.1947 roku w Suchej Beskidzkiej. W latach 1961-1966 uczęszczał do Technikum Kolejowego w Krakowie. W 1972 r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie przyjmując święcenia kapłańskie.

W 1978 roku został wikariuszem parafii św. Maksymiliana w Mistrzejowicach. Wkrótce założył tam Konfraternię Akademicką, która skupiała studentów i pracowników naukowych krakowskich uczelni.

Po ogłoszeniu stanu wojennego ks. Jancarz został duszpasterzem robotników. W 1982 r., solidaryzując się z głodującymi internowanymi w Załężu, w mistrzejowickiej parafii dziewięciu mężczyzn rozpoczęło głodówkę. Widząc rosnącą aktywność robotników, ks Jancarz założył wtedy Duszpasterstwo Ludzi Pracy, którego celem było organizowanie pomocy represjonowanym i poszkodowanym. Po zwolnieniu większości internowanych z Załęża, kontynuowano wspólne modlitwy i spotkania. W taki sposób narodziły się słynne czwartkowe Msze święte za Ojczyznę odprawiane przez księdza Kazimierza Jancarza. Gromadziły one tysiące ludzi z Nowej Huty, Krakowa, a nawet całej Polski.

Mistrzejowickie Duszpasterstwo organizowało także wieczory poetyckie, festiwale piosenki religijnej "Sacrosong", występy zespołów muzycznych i teatralnych, regularne wystawy malarstwa, grafiki i fotografii. Działała księgarnia wydawnictw niezależnych (w parafii wydawano czasopismo "Ślad"), a także Niezależna Telewizja Mistrzejowice, która rejestrowała ważne wydarzenia, w tym strajki w Nowej Hucie.

W 1983 roku powstały trzy nowe konfraternie (Robotnicza - skupiająca robotników i pomagająca finansowo bezrobotnym, Samarytańska - prowadzono w niej aptekę darów, czyli bezpłatnie wydawano leki oraz odżywki mieszkańcom całego Krakowa i wielu ośrodkom Solidarności w Polsce, Nauczycielska - prowadzono korepetycje dla dzieci z krakowskich szkół).

W roku 1984 ks. Jancarz, wspólnie z m. in. Janem Franczykiem, powołał Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy im. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego celem było zaktywizowanie i dokształcenie robotników, aby w największych zakładach pracy Krakowa działało coraz więcej ludzi zdolnych do animacji społecznej i działalności patriotycznej. Wykłady prowadzili profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Papieskiej Akademii Teologicznej oraz innych uczelni z całej Polski, a także znani politycy i działacze związkowi. Wykładano podstawy filozofii, katolickiej nauki społecznej, prawa, pedagogiki, historii i kultury oraz zagadnień ekonomiki. Po roku działalności, program uniwersytetu poszerzono o wykłady z zakresu etyki i życia duchowego.

Po pacyfikacji Huty im. Lenina (noc z 4 na 5 maja 1988 r.), w której wiele osób zostało rannych, zwolnionych z pracy lub uwięzionych, ks. Jancarz powołał Wikariat Solidarności z Potrzebującymi. Udzielał on pomocy materialnej poszkodowanym i bezrobotnym, organizował transporty żywności i odzieży dla najuboższych i prowadził ewidencję osób, które ucierpiały podczas strajku.

Ukoronowaniem działalności ks. Kazimierza Jancarza i Duszpasterstwa była zorganizowana w parafii św. Maksymiliana Międzynarodowa Konferencja Praw Człowieka. Odbyła się ona w dniach 25 - 28 sierpnia 1988 roku. Wzięło w niej udział ponad 1000 osób, w tym 400 gości zagranicznych.

W roku 1976 ks. Jancarz wspólnie z ks. Józefem Gilem, ks. Markiem Głownią, ks. Zbigniewem Gerle zakupił stare zabudowania gospodarcze od miejscowego gazdy, rozpoczynając budowę Domu Rekolekcyjnego w Groniu, w którym prowadzone były rekolekcje oazowe. Gdy w 1989 r. został proboszczem w podkrakowskiej Luborzycy, kontynuował tę działalność. Założył m. in. Parafialne Gimnazjum Gospodarcze, zorganizował drukarnię, rozpoczął wydawanie pisma "Krzyż Luborzycki" oraz emisję własnego programu radiowego. Wybudował warsztat stolarski i samochodowy, dzięki czemu powstały nowe miejsca pracy dla bezrobotnych. W górach zbudował ośrodek wakacyjny dla dzieci z rodzin bezrobotnych. W nowych warunkach upowszechniał ideały Solidarności. Wzorując się na działalności księdza Adolfa Kolpinga tworzył "grupy kolpingowskie, poprzez które propagował idę kształcenia i umacniania ludzkiej solidarności.

Ks. Kazimierz Jancarz zmarł nagle, 25 marca 1993 roku, w wieku 46 lat. Został pochowany w Makowie Podhalańskim.
WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW 
WASZE KOMENTARZE
Bylem bardzo blisko ks Kazimierza. Wspanialy czlowiek i KAPLAN. Tak, KAPLAN,a nie tylko dzialacz.Sam tego doswiadczylem. Szkoda, ze go zabraklo..... 2006-12-22 23:20:34
~
Ksiądz Jancarz był duszpasterzem mojego młodego życia. Jego Msze św. Za Ojczyznę dodawały prawdziwego Ducha ludziom w tamtych mrocznych czasach. To był naprawdę wielki Człowiek, ale z krwi i kości. Nigdy Go nie zapomnę! 2006-05-02 17:45:10
~ Elżbieta
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
  
za: Promieniści nr 10/86 z 1987-02-16
kalendarz:
1981-03-24KKP ogłasza na 31 marca strajk generalny w związku z wydarzeniami w Bydgoszczy
Internetowe Archiwum Opozycji Demokratyczej w Małopolsce lat 1976-1989
           Realizowane przy współudziale Stowarzyszenia dla Małopolski            
poleć ten serwis znajomemu