forum     goście     linki     kontakt     szukaj     start         
Nasze informacje
Wystawa
Archiwum
Tamte czasy
Nasza sonda
Adam Michnik nie został zaproszony na prezydencką uroczystość z okazji Marca 68. Fakt ów oceniasz:
pozytywnie
negatywnie
zobacz wyniki
archiwum sond

Małopolska
WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW 
Mieczysław Gil
Mieczysław Gil urodził się w miejscowości Gace Słupieckie niedaleko Połańca. Uczęszczał do Technikum Hutniczo-Mechanicznego w Nowej Hucie, w 1963 podjął pracę w stalowni Huty im. Lenina. Od 1968 (do 03.1981) był członkiem PZPR. Od 1977 redagował gazetę zakładową "Głos Nowej Huty", zaangażował się w działalność związkową. W sierpniu 1980 był rzecznikiem strajku hutników, następnie przewodniczył Komisji Robotniczej Hutników "Solidarność" w Hucie im. Lenina. Był również wiceprzewodniczącym i przewodniczącym Zarządu Regionu Małopolska "Solidarność". Brał udział w negocjacjach związku z rządem na temat ustawy o samorządzie i przedsiębiorstwie państwowym, był delegatem na I Krajowy Zjazd "Solidarności" w Gdańsku-Oliwie.

Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował strajki w Hucie im. Lenina i regionie. W styczniu 1982 aresztowany i skazany na 4 lata więzienia. Zwolniony w listopadzie 1983, stracił pracę w hucie i pracował w rolnictwie, prowadząc jednocześnie nadal działalność w nielegalnej "Solidarności". W tym czasie kilkadziesiąt razy zatrzymywany i przesłuchiwany przez SB. Jeden z inicjatorów Chrześcijańskiego Uniwersytetu Robotniczego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Krakowie - Mistrzejowicach, działacz Obywatelskiej Inicjatywy w Obronie Praw Człowieka przeciw Przemocy. W maju 1988 r. uczestniczył w strajku w HiL, po pacyfikacji strajku aresztowany, zwolniony po 14 dniach.

W 1989 brał udział w obradach Okrągłego Stołu (w zespole ds. gospodarki i polityki społecznej oraz podzespole ds. polityki mieszkaniowej) i ponownie został szefem zakładowej "Solidarności" w Nowej Hucie. W czerwcu 1989 został wybrany do Sejmu z ramienia Komitetu Obywatelskiego w okręgu wyborczym Kraków-Nowa Huta, był członkiem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego (OKP), a po wyborach prezydenckich 1990, kiedy klub opuściła część działaczy związana z Tadeuszem Mazowieckim, przewodniczącym OKP. W 1991 uzyskał mandat poselski z ramienia listy wspierającej Lecha Wałęsę "Solidarni z Prezydentem". Działał w Polskiej Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej (szef struktur małopolskich) i samorządzie województwa małopolskiego.

2005-10-21
WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW 
Twój komentarz może być pierwszy
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
  
za: Promieniści nr 10/86 z 1987-02-16
Internetowe Archiwum Opozycji Demokratyczej w Małopolsce lat 1976-1989
           Realizowane przy współudziale Stowarzyszenia dla Małopolski            
poleć ten serwis znajomemu