forum     goście     linki     kontakt     szukaj     start         
Nasze informacje
Wystawa
Archiwum
Tamte czasy
Nasza sonda
Adam Michnik nie został zaproszony na prezydencką uroczystość z okazji Marca 68. Fakt ów oceniasz:
pozytywnie
negatywnie
zobacz wyniki
archiwum sond

Małopolska
WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW 
Tadeusz Piekarz
Tadeusz Piekarz ukończył Technikum Budowlane w Krakowie, następnie studiował na Akademii Ekonomicznej w Krakowie uzyskując w roku 1967 tytuł magistra ekonomii. W 1976 ukończył Podyplomowe Studium Doskonalenia Kadr Kierowniczych. Przez wiele lat pracował w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego - Państwowe Zakłady Lotnicze w Krakowie, dochodząc w 1989 do stanowiska dyrektora naczelnego. Działał w "Solidarności", we września 1980 członek Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego związku w Krakowie, później członek Zarządu Regionu Małopolskiego "Solidarności". Brał udział w pracach struktur podziemnych "Solidarności", był internowany i kilkakrotnie zatrzymywany przez Służbę Bezpieczeństwa.

W 1990 z rekomendacji Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego mianowany przez premiera Mazowieckiego wojewodą krakowskim. Jednym z jego najważniejszych osiągnięć było stworzenia apolitycznej administracji regionalnej. Piastując swój urząd, stworzył nowy wizerunek wyższego urzędnika nadając mu oblicze bardziej przyjazne człowiekowi nierozerwalnie związanego z jego potrzebami. Ufał, że budowanie nowej Polski musi opierać się na wzajemnym poszanowaniu i łagodzeniu sporów.

W ciągu 5 lat pracy na stanowisku wojewody angażował się m.in. w odnowienie Teatru im. Słowackiego, odbudowę po pożarze budynku Filharmonii Krakowskiej, dokończenie budowy Szpitala Rydygiera w Nowej Hucie i Centrum Rehabilitacyjnego na Woli Justowskiej, ratowanie kopalni w Wieliczce. Utworzył kilka domów pomocy społecznej. Za jego kadencji Balice stały się portem lotniczym o europejskim znaczeniu. Sensownie wykorzystując amerykańską pomoc udało mu się uruchomić system monitoringu i zmniejszyć o połowę zanieczyszczenie powietrza. W 1995 roku został wyróżniony tytułem "Krakowianina Roku", a w 1997 Medalem Św. Brata Alberta.

Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 1 marca 2005.

2005-10-21
WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW 
Twój komentarz może być pierwszy
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
  
za: Promieniści nr 10/86 z 1987-02-16
kalendarz:
1981-03-24KKP ogłasza na 31 marca strajk generalny w związku z wydarzeniami w Bydgoszczy
Internetowe Archiwum Opozycji Demokratyczej w Małopolsce lat 1976-1989
           Realizowane przy współudziale Stowarzyszenia dla Małopolski            
poleć ten serwis znajomemu