forum     goście     linki     kontakt     szukaj     start         
Nasze informacje
Wystawa
Archiwum
Tamte czasy
Nasza sonda
Adam Michnik nie został zaproszony na prezydencką uroczystość z okazji Marca 68. Fakt ów oceniasz:
negatywnie
pozytywnie
zobacz wyniki
archiwum sond

Małopolska
WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW 
Bogusław Sonik
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako student, w latach 70-tych, rozpoczął działalność w opozycji antykomunistycznej. Był związany z prowadzonym przez oo. Dominikanów duszpasterstwem akademickim Beczka. Współpracował również z Komitetem Obrony Robotników. Po śmierci swojego kolegi Stanisława Pyjasa założył wraz z przyjaciółmi z opozycji Studencki Komitet Solidarności.

W roku 1980 brał aktywny udział w tworzeniu i organizowaniu struktur NSZZ "Solidarność". Do 1982 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu Małopolskiej "Solidarności". Był przewodniczącym delegacji Małopolski na I Krajowy Zjazd NSZZ "Solidarność".

W pierwszym dniu stanu wojennego został internowany. W 1983 roku podjął pracę w Wydawnictwie ZNAK oraz znalazł się w gronie założycieli wydawanego w drugim obiegu, społeczno-kulturalnego pisma "Arka".

W roku 1983 wyjechał do Francji. Stamtąd wspomagał opozycję w Polsce. Pracował jako dziennikarz w Sekcji Polskiej Radia France Internationale oraz BBC, wpółpracował także z Radiem Wolna Europa. W 1990 roku został szefem Instytutu Polskiego we Francji oraz Ministrem Pełnomocnym Ambasady Polskiej w Paryżu. Publikował w "Tygodniku Powszechnym".

Do Polski powrócił w roku 1996. Objął stanowisko dyrektora Festiwalu Kraków 2000 - Europejskie Miasto Kultury. W 1998 roku został radnym województwa małopolskiego i przewodniczącym sejmiku województwa małopolskiego. W 2002 roku ponownie zdobył mandat radnego. W 2004 został wybrany posłem w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

2005-10-24
WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW 
Twój komentarz może być pierwszy
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
  
za: Promieniści nr 10/86 z 1987-02-16
kalendarz:
1981-03-24KKP ogłasza na 31 marca strajk generalny w związku z wydarzeniami w Bydgoszczy
Internetowe Archiwum Opozycji Demokratyczej w Małopolsce lat 1976-1989
           Realizowane przy współudziale Stowarzyszenia dla Małopolski            
poleć ten serwis znajomemu