forum     goście     linki     kontakt     szukaj     start         
Nasze informacje
Wystawa
Archiwum
Tamte czasy
Nasza sonda
Adam Michnik nie został zaproszony na prezydencką uroczystość z okazji Marca 68. Fakt ów oceniasz:
pozytywnie
negatywnie
zobacz wyniki
archiwum sond

Małopolska
POWRÓT DO MINIATUR 
Opis wystawy
Wystawa jest ukazaniem różnych dróg Polski do niepodległości, wolności, suwerenności od zarania polskich dziejów do czasów nam współczesnych. Stanowi ona swoistą lekcję historii - inną od tych na co dzień.
Zapraszamy Cię do wzięcia w niej udziału. Tutaj spotkasz tych władców, dzięki którym Polska rosła w siłę. Jednak przyszły rozbiory - bolesna karta naszej historii - a wraz z nimi utrata wolności w 1795 roku. Niewola nie zabiła w nas nadziei - nadziei na odzyskanie wolności.
Szukaliśmy dróg na różne sposoby, które poprowadzą nas do wolności. Niezmiennie towarzyszyła nam nadzieja. Była z nami podczas tworzenia Legionów we Włoszech, a także wówczas, gdy powstało Księstwo Warszawskie czy Królestwo Polskie. To ona kazała nam bić się o niepodległość w powstaniach narodowo wyzwoleńczych w wieku XIX.
Rok 1918 przyniósł Polsce upragnioną wolność po 123 latach niewoli. Historia późniejszych lat - II wojna światowa, lata 1956, 1968, 1970, 1976, 1980, 1981 i wreszcie rok 1989 - wystawiła nas na kolejne próby.
Dzięki ofiarności, poświęceniu wielu, ocaliliśmy naszą tożsamość, wolność. Cieszymy się nią do dziś - jednak czy potrafimy ją szanować? W jakiej Polsce żyjemy - w nowej..., innej..., lepszej...?
Niech wystawa ta będzie refleksją - Twoją, moją nad przyszłością i losami naszej Ojczyzny. A słowa C.K. Norwida „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” oby zawsze były dla nas myślą przewodnią.
 
za: Promieniści nr 10/86 z 1987-02-16
Internetowe Archiwum Opozycji Demokratyczej w Małopolsce lat 1976-1989
           Realizowane przy współudziale Stowarzyszenia dla Małopolski            
poleć ten serwis znajomemu