forum     goście     linki     kontakt     szukaj     start         
Nasze informacje
Wystawa
Archiwum
Tamte czasy
Nasza sonda
Adam Michnik nie został zaproszony na prezydencką uroczystość z okazji Marca 68. Fakt ów oceniasz:
pozytywnie
negatywnie
zobacz wyniki
archiwum sond

Małopolska
WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW 
2005-06-13
Solidarna pamięć
W Elbudzie, zakładzie pracy, który pierwszy w Malopolsce podjął w sierpniu 1980 r. strajk, solidaryzując się z protestującymi stoczniowcami, otwarto wystawę pokazującą drogę Polski do niepodległości.

24 sierpnia 1980 r. o godz. 7 młody robotnik Ryszard Mąjdzik założył biało-czerwoną opaskę, wyłączył obrabiarkę i wywiesił kartkę z. napisem: "Ja, Ryszard Majdzik, robotnik w piątym pokoleniu, solidaryzuję się z Wybrzeżem i jego postulatami, ogłaszam czterogodzinną przerwę w pracy". Tak rozpoczął się pierwszy strajk w Małopolsce.

Dziś organizator i inicjator wystawy Ryszard Mąjdzik jest przewodniczącym NSZZ "Solidarność 80" w Elbudzie. - Aby solidarność nie byłą tylko na papierze, aby trwała solidarność międzyludzka. Żeby Polska była taka, o jaką walczyliśmy. Żeby była bez agentów - apelował Majdzik w minioną sobotę podczas wernisażu. Na jednej z tablic, nazwanej "Persona non grata", wywiesił otrzymane z IPN-u dokumenty identyfikujące informatorów, którzy na niego donosili. Wystawa, pokazując ciągłość historii, wyprowadzoną od początków państwowości przez przełomowe wydarzenia w dziejach narodu, staje się coraz pełniejsza i bardziej osobista, gdy opisuje historię najnowszą: okupację, prześladowania komunistyczne, zryw solidamości, stan wojenny, papieskie pielgrzymki i powrót demokracji. Tak jak widzieli ją robotniczy działacze.

Otwarcie wystawy poprzedziła chwila ciszy i zapalenie świeczek ku pamięci Polaków zamordowanych przez faszystów i komunistów na całym świecie. Tło ekspozycji stanowią gazety, plakaty, ulotki rozrzucone na podłodze. Wiszą transparenty i sztandary - wraz z historycznym już pierwszym sztandarem „S" Komisji Robotniczej Hutników z ówczesnej Huty im: Lenina. Tablice przypominają gazetki wywieszane w komisjach zakładowych. Zdjęcia wycinane z gazet, hasła przyklejone na kartonie.

- To podróż sentymentalna przez ostatnich 25 lat, przez lata, które zmieniły nasze życiorysy - powiedział o wystawie ks, Tadeusz Zaleski, kapelan "Solidarności".

AS

"Drogi do niepodległości. Kalendarium historyczne";
PSKE "Elbud", ul. Wadowicka 12;
czynna wtorki, środy, czwartki w godz. 12-15

Gazeta Krakowska
2005-06-13 
za: Promieniści nr 10/86 z 1987-02-16
Internetowe Archiwum Opozycji Demokratyczej w Małopolsce lat 1976-1989
           Realizowane przy współudziale Stowarzyszenia dla Małopolski            
poleć ten serwis znajomemu