forum     goście     linki     kontakt     szukaj     start         
Nasze informacje
Wystawa
Archiwum
Tamte czasy
Nasza sonda
Adam Michnik nie został zaproszony na prezydencką uroczystość z okazji Marca 68. Fakt ów oceniasz:
pozytywnie
negatywnie
zobacz wyniki
archiwum sond

Małopolska
WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW 
2005-06-13
Kącik agentów
Zaczyna się od portretów władców z dynastii Piastów, a kończy na listach agentów. - To swoista lekcja historii ze smutnym końcem - mówi Ryszard Majdzik, organizator wystawy „Drogi do niepodległości - kalendarium historyczne".

Otwarta w sobotę wystawa zorganizowana została z okazji 25-lecia powstania związku „Solidarność" oraz pierwszego w Małopolsce strajku - w "Elbudzie". Zgromadzone na niej zbiory zostały wypożyczone lub przekazane przez osoby prywatne. Wystawa zaczyna się od pokazania wizerunków pierwszych władców Polski - Piastów i Jagiellonów. Najwięcej miejsca zajmuje na niej jednak historia XX wieku - I i II wojna światowa, Katyń, stalinizm, zrywy robotnicze, powstanie Solidarności.

Wśród eksponatów można oglądać oryginalne plecaki z I i II wojny światowej, dokumenty z tamtego okresu. W oddzielnej gablocie umieszczono obrazek "Matki Boskiej więziennej". Należał do jednej z osób represjonowanych w czasach stalinowskich. W roku 1947 roku w więzieniu w Przemyślu został podarty na strzępy - w czasie rewizji w celi przez funkcjonariusza do spraw politycznych. Obrazek został potem starannie posklejany, a teraz oprawiony trafił na wystawę.

Na końcu wystawy umieszczono wycięte z gazet tytuły z ostatnich lat: „Korupcja sądownictwa", "Wszystko nie tak", "Na ławie za pavulon", "Lew skazany", "Chudnie portfel Polaka". - To jest znamienna końcówka. Taka stata się Polska, o którą walczyliśmy. Dużo zostało zmarnowane; kraj potrzebuje odrodzenia moralnego - mówił Ryszard Majdzik, szef komisji zakładowej Solidarność 80 w Elbudzie, a zarazem organizator wystawy. Osobny kącik na wystawie mają agenci. Ryszard Majdzik umieścił tam odpowiedzi z Instytutu Pamięci Narodowej na jego prośby dotyczące odtajnienia agentów, którzy go inwigilowali. Każdy teraz może zapoznać się z ich pseudonimami oraz nazwiskami.

Na wystawie zamieszczono także kopie dokumentów z IPN dotyczących agentów działających w kościele, m.in. listę „tajnych współpracowników tkwiących w ogniwach kierownictwa kościoła krakowskiego, posiadających możliwość rozpoznawania koncepcji ideologiczno-politycznej i organizacyjnej kurii krakowskiej związanych z przyjazdem papieża". Na tej liście są pseudonimy: "Ares", "Konrad", "Sewer", "Stanisław". Zaprezentowano również inne listy agentów. - To smutne, ze byli agenci mają się dobrze, natomiast ludzie, którzy walczyli o Polskę, żyją w nędzy. Mamy obowiązek im pomóc - powiedział Ryszard Majdzik.

Wystawa otwarta została w "Elbudzie" przy ul. Wadowickiej 12 i tam będzie można ją oglądać do sierpnia. Potem zostanie przeniesiona do kościoła Pijarów.

(AM)
Dziennik Polski, 2005-06-13 
za: Promieniści nr 10/86 z 1987-02-16
Internetowe Archiwum Opozycji Demokratyczej w Małopolsce lat 1976-1989
           Realizowane przy współudziale Stowarzyszenia dla Małopolski            
poleć ten serwis znajomemu