forum     goście     linki     kontakt     szukaj     start         
Nasze informacje
Wystawa
Archiwum
Tamte czasy
Nasza sonda
Adam Michnik nie został zaproszony na prezydencką uroczystość z okazji Marca 68. Fakt ów oceniasz:
pozytywnie
negatywnie
zobacz wyniki
archiwum sond

Małopolska
WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW 
2005-06-24
Kręte drogi do niepodległości
W Krakowie - w lipcu i sierpniu 1980 r. było raczej spokojnie. Pierwszy protest i poparcie dla protestujących wyraziła załoga "Elbu-du". A wszystko zaczęło się od mającego wówczas 22 lata młodego pracownika zakładu Ryszarda Majdzika. Upamiętniając te wydarzenia w sobotę 11 czerwca otworzona na terenie zakładu wystawę "Drogi do niepodległości. Kalendarium historyczne".

W dniu 25 sierpnia 1980 r. Ryszard Majdzik zakładając biało-czerwona opaskę i przerywając pracę rozpoczgł protest w "Elbudzie". Na obrabiarce wywiesił kartkę z napisem: Ja Ryszard Majdzik, robotnik w piątym pokoleniu, solidaryzuję się z Wybrzeżem i jego postulatami i ogłaszam czterogodzinna przerwę w pracy." Po kilku godzinach stanął cały zakład - w ten sposób rozpoczął się najdłuższy w Małopolsce, bo trwajgcy 6 dni strajk okupacyjny. Załoga wkrótce przygotowała postulaty, wśród których znalazło się m.in. żądanie zgody na utworzenie wolnych związków zawodowych i zniesienie cenzury.

Otwierając wystawę R. Majdzik przypomniał, że walczył o Polskę wolna i uczciwa. "Dziś wielu bohaterów tej walki jest osamotnionych, bez pomocy. Wierzę, że stać nas na odnalezienie w nas "Solidarności" i tej jedności, która połączyła nas 25 lat temu."

Wystawa opowiada o dążeniu Polski do niepodległości rozpoczynając od chrztu Polski, poprzez jej dzieje średniowieczne, rozbiory, powstania, walkę o niepodległość w trakcie pierwszej i drugiej wojny światowej. Potem zostały pokazane dzieje "Solidarności" od nadziei związanych z Sierpniem i rodzeniem się Związku w całym kraju, poprzez bolesne doświadczenia stanu wojennego, po kolejne wydarzenia związane z odrodzeniem Związku, przełomem 1989 r. i wydarzenia ilustrujące nadzieje, radości i zawody Polaków w ostatnich latach. Fakt, że na wystawę składają się setki wytworzonych w tych latach materiałów (ulotki, gazety, bibuła, fotografie, prywatne dokumenty) rozrzucone po całym pomieszczeniu, powoduje, ze mamy wrażenie, że wchodzimy w czyjś prywatny świat upamiętniony strzępami wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim ćwierćwieczu.

Otwierając wystawę ks. Tadeusz Zaleski powiedział: "Ta wystawa ma też pewien wymiar indywidualny. Opowiada dzieje trzech pokoleń rodziny Majdzików. Dziadka - zamordowanego przez Rosjan w Miednoje. Ojca - niestrudzonego bojownika o niepodległość Polski, skazanego przez komunistów na więzienie i Syna, który oddał całe swoje życie "Solidarności" i walce o prawo do godnego życia rodaków. Takich rodzin w Polsce sg miliony - rodzin z chlubnymi tradycjami - dlatego nie dajmy sobie wmówić, że mamy się wstydzić, że to, o co walczyliśmy w 1980 r., nie miało sensu!"

Ze sporym zainteresowaniem zwiedzających spotkał się kącik zatytułowany "persona non grata", w którym R. Majdzik ujawnił nazwiska 5 tw donoszących na niego - byli to: Mikołaj Jaszczuński ("Winiarski"), Krzysztof Ggsiorowski ("Jerzy Rawicz"), Eugeniusz Koch ("Biały"), Jerzy Krawczyk ("Waga") oraz Zdzisław Wilczkiewicz ("Elsner").

Wystawa zabiera nas w podróż do zdarzeń, w których część z nas brała udział, a część zna tylko z lekcji historii. Każdy jednak obcujgc w sali "Elbudu" z pamiątkami tych lat jest w stanie przenieść się w czasie i poczuć atmosferę tych dni.

Adam Gliksman
Serwis Informacyjny Solidarność Małopolska
2005-06-24 
za: Promieniści nr 10/86 z 1987-02-16
Internetowe Archiwum Opozycji Demokratyczej w Małopolsce lat 1976-1989
           Realizowane przy współudziale Stowarzyszenia dla Małopolski            
poleć ten serwis znajomemu