forum     goście     linki     kontakt     szukaj     start         
Nasze informacje
Wystawa
Archiwum
Tamte czasy
Nasza sonda
Adam Michnik nie został zaproszony na prezydencką uroczystość z okazji Marca 68. Fakt ów oceniasz:
negatywnie
pozytywnie
zobacz wyniki
archiwum sond

Małopolska
WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW 
2005-11-15
Solidarność i niepodległość
8 listopada w Trzcianie miała miejsce podwójna uroczystość. Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości połączono z jubileuszem 25-lecia NSZZ "Solidarność". W spotkaniu - oprócz radnych - uczestniczyli też m. in. uczniowie Gimnazjum im. ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, dyrektorzy szkół oraz sołtysi.

Zanim rozpoczęła się część artystyczna, odbył się apel poległych i pomordowanych, podczas którego oddano hołd bohaterom, którzy na przestrzeni ponad tysiąca lat historii Polski walczyli o niepodległość, wolność i solidarność. Delegacja uczniów i nauczycieli złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym poległych podczas I wojny światowej mieszkańców gminy Trzciana.

Uczniowie zaprezentowali spektakl "Drogi dowolności", podkreślający, na jak wielu frontach i płaszczyznach toczyła się walka Polaków nie tylko o niepodległość, ale także wolność i godność narodową. Do poruszonych w przedstawieniu spraw powracał uczestniczący w spotkaniu wiceprzewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej Teofil Wojciechowski, który w swoim wykładzie skoncentrował się na najnowszej, powojennej historii Polski, ukazując genezę i przebieg wolnościowego zrywu "Solidarności". O roli związku mówili także naoczni świadkowie i uczestnicy wydarzeń sprzed 25 lat: Ryszard Majdzik, który zainicjował strajki w Małopolsce i Józef Mroczek - twórca i działacz bocheńskiej "Solidarności".

Dyplom i medal XXV-lecia NSZZ "Solidarność" został wręczony Komisji Zakładowej NSZZ "S" Pracowników Oświaty Gminy Trzciana, a odebrał go jej przewodniczący Janusz Rusak.
- Jestem wręcz zauroczony i zaskoczony występem młodzieży. To, co zobaczyliśmy tu z kolegami, to dla nas coś wielkiego - powiedział Wojciech Kotarba, członek Prezydium Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".
Wójtowi gminy Józefowi Nowakowi przekazał on okolicznościowy adres od Wojciecha Grzeszka -przewodniczącego Regionu Małopolska NSZZ "S".

Po zakończeniu uroczystości w świetlicy gminnej w Trzdanie uczestnicy spotkania przeszli do budynku gimnazjum, w którym obejrzeli wystawę "Polska. Drogi do niepodległości?". Po ekspozycji oprowadził jej autor-Andrzej Dańko, jeden z twórców małopolskiej "Solidarności". Organizatorami spotkania byli: wójt oraz Rada Gminy Trzciana, gimnazjum oraz Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty Gminy Trzciana. Uroczystą sesję rady prowadzfl jej przewodniczący Ryszard Śliwa.

(TOLS) 
za: Promieniści nr 10/86 z 1987-02-16
Internetowe Archiwum Opozycji Demokratyczej w Małopolsce lat 1976-1989
           Realizowane przy współudziale Stowarzyszenia dla Małopolski            
poleć ten serwis znajomemu